Petnaestogodišnji kapetan
NAPOMENA: Sastavi nisu namijenjeni prepisivanju. Ovi tekstovi su primjeri i služe učenju i shvatanju kako sastav ili pismeni rad trebaju biti napisani. Nismo odgovorni za štetu nastalu prepisivanjem!
Ovaj tekst nije prepričavanje knjige „Petnestogodišnji kapetan“ od Žil Verna nego su primjeri sastava i šta se sve može izreći i postići kad je u pitanju mašta na datu temu.
Petnaestogodišnji kapetan svemirskog broda
Negdje u dalekoj budućnosti Crnogorsko zvjezdano carstvo (CZC) imalo je mnogo svemirskih brodova, ali nedovoljno kapetana. Posljedično čim bi je jedan Crnogorac napunio 15 godina, dobio bi brod da komanduje. CZC je bilo mirno carstvo koje je istraživalo svemir i njegove tajne. Svi brodovi u carstvu bili su opremljeni moćnim sistemom umjetne inteligencije, ali svaki brod je morao da ima ljudskog kapetana.
Tako su vremenom najbolji crnogorski inženjeri i naučnici napravili poseban brod. Bio je to prototip prvog broda koji je mogao putovati 1,34 parseka u jednom satu. Dobio je ime CSB Radonja (Crnogorski svemirski brod Radonja).
Emil nije ni sanjao da će on nekada upravo ući u anale obarajući mnoge svemirske brzinske rekorde. Ali kao najbolji u klasi mladih kadeta, nekom pukom srećom (zlobnici bi rekli vezama) kada je napunio 15 godina dobio je priliku da komanduje brodom CSB Radonja.
Izabran je da bude kapetan prototipa, najbržeg svemirskog broda ikad napravljenog.
Emil je bio u opasnoj poziciji, ali je bio odlučan da uspije. Prvi probni let bio je naporan, ali su se Emilove vještine i brzo razmišljanje pokazali vrijednima.
Emil je sa prototipom otputovao sve do Alfa Kentaurija i nazad na Zemlju za nešto više od dva sata, postavljajući svjetski rekord u tom procesu.
Sa najbržim brodom u carstvu, Emil je dodijeljen timu za hitne reakcije, koji je odgovarao na pozive u pomoć sa drugih svemirskih brodova i pružao pomoć kada je to bilo potrebno. Emil i brodski AI bili su u mogućnosti da pomognu mnogim brodovima u nevolji, a njihova reputacija vještih i pouzdanih spasilaca brzo se proširila galaksijom.
Kako je Emil nastavio da istražuje svemir i da se susreće s novim izazovima, postao je sigurniji u svoje kapitenske sposobnosti. Naučio je da veruje svojim instinktima i naprednom AI sistemu na CSB Radonji.
Emil je bio ponosan što je dio Crnogorskog zvjezdanog carstva i počastvovan što ima priliku da istražuje nepoznato i pomaže onima kojima je potrebna.
Jednog dana Emil je dobio neobičan zadatak. Trebalo je da isproba nove energetske štitove, bliskim letom pored sunca.
Bez ikakvih nedoumica bacio se na zadatak, prilaskom Suncu međutim, brod je počeo da se trese i odjednom začula se eksplozija, a Emil se trgnuo iz sna.
Probudivši se, shvatio je da je još uvijek samo 15-godišnji dječak iz Budve, sa strašću za istraživanje svemira.
Poslao: Emil R, Budva
Petnaestogodišnji kapetan gusarskog broda
Milan je oduvijek živio teškim životom i od malih nogu se morao sam snalaziti. Roditelji su mu nastradali na moru kad je bio dječak, pa je morao pribjeći piratstvu kako bi preživio. Pridružio se gusarskoj posadi koja je lutala morima, krala od trgovačkih i drugih brodova.
Milan je bio samo niži član posade, ali je marljivo radio i dokazao svoju vrijednost ostatku posade. Bio je vješt u plovidbi podmuklim vodama i uvijek se prvi dobrovoljno javljao za opasne misije.
Jednog dana, Milan je slučajno naišao na kartu blaga. Bio je to prvi put da ga je vidio i bio je fasciniran idejom da pronađe bogatstvo u zlatu i draguljima. Počeo je proučavati kartu, koristeći svoje ograničeno znanje o navigaciji i zemljopisu kako bi pokušao dešifrirati njezine tragove.
Isprva su ostali članovi posade ismijavali Milana, zadirkujući ga jer pokušava pročitati kartu. Ali kako je nastavio proučavati, počeli su uviđati da je na tragu nečega. Milanova odlučnost i naporan rad impresionirali su ekipu i počeli su ga shvaćati ozbiljnije.
S vremenom je Milanovo samopouzdanje raslo i postajao je sve vještiji u čitanju karte blaga. Bio je u mogućnosti odvesti posadu do skrivenih uvala i tajnih otoka, gdje su pronašli škrinje pune zlata i dragulja. Posada je počela vjerovati Milanu i ugledati se na njega, a ubrzo je postao jedan od najcjenjenijih članova posade.
Na kraju je kapetan gusarskog broda postao prestar da bi nastavio voditi posadu, te je za svog nasljednika imenovao Milana. Milan je bio presretan što mu je pružena prilika da postane kapetan broda, te je tu ulogu prihvatio sa strašću i predanošću.
Pod Milanovim vodstvom posada je postala još uspješnija, te su zgrnuli veliko bogatstvo u blagu. Milan je bio pošten i pravedan kapetan i brinuo se da posada uvijek bude dobro tretirana i da ima sve što je potrebno.
Milanov uspjeh kao gusarskog kapetana bio je dokaz njegove odlučnosti i marljivog rada. Počeo je kao niži član posade, ali je svojom vještinom i predanošću postao jedan od najuglednijih i najuspješnijih kapetana na otvorenom moru.
Poslao: Milan Prelj, Labin
Sadržaj ovog članka je vlasništvo sajta www.sastav.net. Tekst ne smijete prepisivati, niti preporučujemo da ga koristite u obliku kakav jeste. Tekstovi su namijenjeni učenju. Tekstovi potpisani od strane autora su izdani pod Creative Commons 2.5 licencom. Zabranjeno preuzimanje fotografija bez dozvole.