Činiti dobra djela – pismena vježba
NAPOMENA: Sastavi nisu namijenjeni prepisivanju. Ovi tekstovi su primjeri i služe učenju i shvatanju kako sastav ili pismeni rad trebaju biti napisani. Nismo odgovorni za štetu nastalu prepisivanjem!
Nekada čoek nea inspiracije i ne da mu se. Ja vas sve razumijem. Ko da se meni da masu puta. Ali štaš? Neš doma donjet jedinicu jer ti se ne da. Ima ćaća da plane, a nije dobro kad plane. Još ako oće uzet telefon. Kraj svijeta. I zato je tu sajt sastav.net da činimo dobra djela i dajemo vam sastave koje poželite. Danas smo za vas napisali sastav Činiti dobra djela. Uživajte čitajući. Ukoliko vam zatreba neka druga tema napišite nam u komentarima koje teme da obrađujemo.
Pismeni zadatak: Činiti dobra djela
Jedna od najboljih stvari u vezi sa dobrim djelima je da se zbog njih osjećamo dobro. Kada pomažemo drugima, naš mozak oslobađa kemikalije koje nas čine sretnima i zadovoljnima. Zbog toga ljudi često kažu da je bolje davati nego primati – jer čin davanja nam donosi radost.
Jedna od mojih prijateljica, Milica, je odličan primjer za to. Uvijek se trudi da pomogne drugima, bilo da je volontiranje u lokalnoj narodnoj kuhinji ili jednostavno slušanje prijatelja u nevolji. I svaki put kada učini nešto ljubazno, ima prekrasni široki osmeh na licu. Jasno je da je dobra djela čine srećnom, i zato ih čini.
Ali dobra djela ne čine da se samo osjećamo dobro; imaju i praktične prednosti. Na primjer, kada pomažemo drugima, često učimo nove vještine i znanja. Ovo može biti nevjerovatno korisno, posebno ako želimo poboljšati svoje kvalitete, postati bolji čovjek ili jednostavno samo proširiti vidike.
Jedan od mojih drugova iz razreda, Branko, nedavno je volontirao u lokalnom skloništu za životinje. Ne samo da se odlično zabavljao, već je i naučio mnogo o njezi životinja. Sada razmišlja o tome da nastavi karijeru u veterinarskoj struci – nešto o čemu nikada ranije ne bi razmišljao.
Ali dobra djela nisu dobra samo za nas; oni su dobri i za ljude oko nas. Kada učinimo nešto dobro za nekog drugog, veća je vjerovatnoća da će i taj neko učiniti nešta divno i ljubazno za nekog drugog. Na ovaj način, jedan mali čin ljubaznosti može imati talasasti efekat (ili efekat leptira – postoji čak i film o ovoj pojavi) i učiniti svijet boljim mjestom.
Moja prijateljica Milica ima sjajnu priču o ovome. Jednog dana je bila u prodavnici i vidjela je stariju ženu kako se muči da odnese svoje torbe do auta. Milica je ponudila pomoć, a žena je bila toliko zahvalna da je snažno zagrlila Milicu. Ali to nije kraj priče. Nekoliko dana kasnije, Sara je šetala parkom i vidjela je istu ženu kako pomaže mladoj majci s kolicima. To samo pokazuje da dobra djela imaju način da se nezadrživo šire kada i samo neko pokrene.
Ali dobra djela imaju i moć, moć da promene svet. Kada učinimo nešto ljubazno za nekog drugog, pokazujemo mu da je važan. Dajemo im do znanja da nisu sami i da je nekome stalo do njih. I to može napraviti razliku.
Jedna od mojih profesorica, profesorica Ružica, uvijek nam priča priču o dječaku koji se mučio u školi. Bio je stidljiv i tih, i nije imao mnogo prijatelja. Ali jednog dana, profesorica Ružica je primetila da ima problema sa domaćim zadatkom iz matematike. Sjela je s njim i pomogla mu da shvati koncept, i mogla je vidjeti izraz olakšanja i zahvalnosti na njegovom licu. Od tog dana dječak je počeo da se otvara i više učestvuje u nastavi. Čak je stekao i neke nove prijatelje. profesorica Ružica kaže da je jedan mali čin dobrote promenio dečakov život i u pravu je.
Dobra djela su važna jer čine da se mi i drugi osjećamo dobro, imaju praktične koristi i imaju moć promijeniti svijet. Zato pokušajmo svi učiniti više dobrih djela i vidjeti kako ona mogu pozitivno promijeniti naše živote i živote onih oko nas.
Sadržaj ovog članka je vlasništvo sajta www.sastav.net. Tekst ne smijete prepisivati, niti preporučujemo da ga koristite u obliku kakav jeste. Tekstovi su namijenjeni učenju. Tekstovi potpisani od strane autora su izdani pod Creative Commons 2.5 licencom. Zabranjeno preuzimanje fotografija bez dozvole.